YEMEK FOTOĞRAFINDA SİNESTEZİ

Merhaba, sanatın birçok alanında yeri olan sinestezi, yani çağrışım, bizim çalışma alanımız olan yemek fotoğrafçılığı için de geçerli. Sinestezi neymiş, gelin birlikte inceleyelim.

KATALOG ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

Kataloglar, ticari ürünlerin tanıtımında kullanılan baskılı ve/veya sanal bir yayın türüdür. Bu yazımızda katalog çekimlerin püflerine değindik.

YEMEK FOTOĞRAFINDA HAREKET

Fotoğrafçılıkta hareketi çeşitli şekillerde kaydetmek mümkün. Net veya flu... Biz, meraklısı için yemek fotoğrafındaki harekete yönelttik merceğimizi.

HAREKET FOTOĞRAFÇILIĞI

Tüm canlıların ortak özelliğidir hareket. Yönleri farklı olsa da amaçlar aynı; varlığını korumak, sürdürmek... Gerisi ayrıntılardır. Biz de fotoğraftaki bu ayrıntıya yönelttik kameramızı! Keyifli okumalar!

ÜRÜN VE YEMEK FOTOĞRAFÇILĞININ FARKLARI

Ürün ve yemek fotoğrafçılığı, sektörün en spesifik alanlarındandır. Diğer fotoğraf çalışmalarından ayrılan bu iki alanın da birbirinden farklı özellikleri var. Yazımız bu farkları ele alıyor.

MENÜ KİTAPLARININ ÖNEMİ

Restoran, kafe, pastane, unlu mamuller gibi yeme -içme sektöründe hizmet veren kişi ve firmalar için özel olarak tasarlanan menü kitaplarının önemine dikkat çekiyoruz.

FOTOĞRAFTA IŞIK VE GÖLGE

Fotoğraf sözcüğü, "Işık" ve "Çizgi" sözcüklerinden türetilmiştir. "Işık çizgisi" gibi bir anlam taşır. Gölge ise ışığın yapısının doğal bir sonucudur. Bu yazımızda bu iki kavrama ışık tutuyoruz!

FOTOĞRAFIN KISA TARİHİ

Fotoğraf, başlangıcından günümüze kadar sayısız aşamalardan geçti. Kırk kiloluk makinelerden avuç kadar dijital kameralara gelindi. İşte bu teknolojinin tarihine kısa bir yolculuğa davet ediyoruz sizi.

DİFRAKSİYON NEDİR?

Fotoğrafın ışıkla ilgili bir sorunu olarak difraksiyonu, diğer adıyla kırınım'ı mercek altına aldık. Birlikte bakalım mı?

ENSTANTANE NEDİR?

Fotoğrafın zamanla olan ilişkisi, enstantanenin işleviyle daha da netleşiyor. Sizler için bu konuya zum yaptık!

KATALOG ÇEKİMLERİ HAKKINDA

Merhaba. Kataloglar ticari yaşamın ve reklam sektörünün en belirgin ve etkili çalışmalarından biridir. Bizler bu önemin farkındalığı ile sizlerle bilgilerimizi, deneyimlerimizi ve önerilerimizi paylaştık. Umarım yararlı olmuşuzdur.

YEMEK FOTOĞRAFI NEDEN FARKLIDIR?

Dünyada ve ülkemizde yemek fotoğrafçılığı adı altında özel bir çalışma alanı var. Peki yemek fotoğrafçılığını özel yapan nedir? Bu soruya sizin için ışık tuttuk!

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

Burada “Ürün” olarak ifade edilen; gıda ve yemek fotoğrafçılığı kapsamı dışında kalan her türlü ticari maldır. İğneden oto yedek parçasına, optikten aydınlatmaya, elektronikten zücaciyeye kadar geniş bir yelpazeden söz ediyoruz.