Loading

YEMEK FOTOĞRAFI NEDEN FARKLIDIR?

Yemek fotoğrafının en temel ayırt edici özelliği; masaya koyduğunuz ürünün zaman içinde değişime uğramasıdır. Olumsuz bir değişim sürecidir bu. Cansız bir objeyi çekerken fazla aceleye gerek duyulmazken, yemek çekiminde tam tersi bir uygulama söz konusudur. Fotoğrafı çekilecek olan yemek, masaya konduğunda en taze ve göz alıcı halindedir. Geçen her dakika, hatta her saniye hem yemeğin hem de fotoğrafçının aleyhine işler; yağ donmaya, yeşillik solmaya, buz ve dondurma, krema erimeye başlarlar. Bu da bize yiyeceklerimizin canlı biir yapı olduğunu kanıtlar.

Dondurma gibi çekimlerde birtakım hilelere başvurulabilir. Buz gibi malzemelerin yapay ürünlerini kullanmak da çözüm sağlayabilir ancak bu çözümler sınırlıdır. Bu alanda ciddi çalışmalar yapan kişiler, bizim gibi genellikle doğal ürünler kullanır ve yemek fotoğrafçılığını deneyim ve uzmanlık gerektiren ayrı bir çalışma kolu haline getiren de budur.

Biz, bu sitede bulunan hiçbir fotoğrafta yemeğin yapısını bozacak yapay bir ürün kullanmadık. Kullanmayı da doğru bulmuyoruz. 

paylaş


Yorum Yapın

Hemen Ara
WhastApp Ara