Loading

YEMEK FOTOĞRAFINDA ZEMİN VE FON

YEMEK FOTOĞRAFINDA FON VE ZEMİN

Yemek ve gıda çekimlerinde dikkate alınması gereken bir başka önemli nokta da çekimde kullanılacak fon ve zemindir. İyi bir yemek fotoğrafçısının, iyi bir teknik donanıma olduğu kadar, geniş bir zemin, fon ve aksesuara (proplar) gereksinimi vardır. Baştan belirtmeliyim ki, sanatın ve edebiyatın kaynağı olan yaratıcılık ve hayal gücü burada da devreye giriyor. 
Gelin şimdi yemeğin zemini ve fonuyla ilgili kısmına birlikte göz atalım.

KIRK YILLIK HATIR; TÜRK KAHVESİ
Sıcak bir kahve çekiminde kullanılması önerilen zemin, koyu (dark) renklerin hâkim olduğu tonlardır. Kahverenginin, toprak ve hardal renklerinin, hatta siyahın tercih edilebileceği zeminler, kahvenin yapısına, rengine ve doğasına uygun olacaktır. 
Eğer bir et yemeği ise konumuz; yine koyu ve  sıcak renkli tonlara yönelmeliyiz. Fazla ışıklandırılmamış bir kompozisyon ile koyu ahşap zeminler, sıcak et yemekleri için önerilir. Aynı zamanda et ve ekmek tahtaları, sac ve ızgara zeminleri de et yemeklerinde oldukça dikkat çekici, iştah açıcı sonuçlar verecektir. 
Çikolata, kakao ve kahve çekirdekleri de aynı tür çalışmalar gerektirecektir. Tüm bunlardan şunu anlamalıyız: yemek fotoğrafında yapacağımız her şey yemeğin yapısına, kültürüne, doğasına uygun olmalıdır. Örneğin, Güneydoğu yemeklerimizi açık tonlarda çekmek, izleyicide beklenen etkiyi ve tepkiyi vermeyeceği gibi, dondurma, meşrubat, soda, su gibi soğuk gıda ürünlerinde de koyu tonlar ve fonlar rahatsızlık verecektir.
Soframızda Akdeniz yemekleri varsa, burada mavinin tonlarından yararlanabiliriz. Çünkü Akdeniz mutfağı, ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve zeytinyağlılardan oluşur. En azından böyle bir temel algı vardır. Mavi, açık yeşil, beyaz veya tüm bunların karışımından elde edilmiş zemin ve fonlar Akdeniz’in, Ege’nin, biraz da güney Marmara’nın havasına uygun olacaktır. Bu tür çekimlerde koyu tonlardan kaçınılması kadar, aydınlık ortamların yaratılmasında da fayda var. 

Kahve, rengi, formu ve sunumuyla genellikle koyu ve sıcak tonları çağrıştırır. Fakat soğuk içilen kahvelerde böyle bir koşul aranmaz. "Soğuk" sözcüğü, yaptığı çağrışımlarla da akla mavi ve diğer soğuk renklerigetirir. Öyleyse böyle bir ürünün/ içeceğin çekimini yaparken bu renkleri de kullanmayı düşünebiliriz. 

Yiyecek içecek çekimlerinde profesyonel bir bakış açısı, zaman içinde oluşacak bir durumdur. Bu türden çekimlerde, çekime konu olan ürünün (gıdanın) mutfağını, yani kültürünü dikkate almalıyız. Bunu dikkate aldığımızda, ürünün kullanıcılarını da göz önüne almış oluruz. Kadrajımızı ve kompozisyonumuzu oluştururken objektifimiz 50 mm ve üzeriyken, gene lbakış açımızıoldukça geniş tutmalıyız. Bu, şu anlama geliyor: Çekimini yaptığımız her yiyecek, bir kültürün ürünüdür. Bir kebap çekiminde yapılan kurguyla hamburgerin kurgusu aynı olmamalıdır. Kebap çekiminde ketçap kullanmak ne kadar abes ise, fast food çekiminde de Anadolu mutfağının unsurlarını kullanmak o kadar anlamsız olacaktır.

SOĞUK ŞEYLER!

Dondurma, soğuk ve buzlu içecekler, gazlı içecekler ve su gibi gıda ürünlerinin çekimlerinde de açık tonlara yönelmenizi öneririm. Açık mavi renkler bu tür çekimlerde çok iyi sonuçlar verebilir (Solda görüldüğü üzere)..Ahşap bir zeminden çok, düz, dalgalı, hareli renklerin hakim olduğu zeminler tercih edilebilir. Rengârenk pipetler, istiridye kabukları, küçük deniz taşları, sıcak havaların serin deniz kıyılarını çağrıştıracağını unutmayın (Yine soldaki örnekte olduğu gibi). Su damlacıklarının da soğuk içeceklere güzel etkiler (Efekt) vereceğini dikkate alın. Ayrıca, krem, bej, açık kahve renkleri de soğuk tatlar için iyi bir zemin ve fon oluşturur. Spuangle, sütlaç, muhallebi, puding gibi tatlıların çekiminde bu tür zeminler, ürünle çok iyi uyum sağlayacaktır. Bu arada, zemine çubuk tarçınlar koymaya ne dersiniz? Ayrıca, desenli, pitikareli peçeteler benim sık kullandığım malzemelerdendir. 

Not: Soğuk içeceklerde yapay buz kullanmak, erime sorunu olmayacağından, gerçek buza iyi bir seçenek olabilir.

Bir öneri: Ben, reklam ve yemek fotoğrafçılığının basamaklarını çıkmaya başladığımda, yurt ve dünya çapında bu işlerde uzmanlaşmış kişilerin çalışmalarını dikkatle izleyip takip ettim. İnternette bu tür örneklere erişmek mümkün. Sizlere de bunu öneriyorum. 
Kolay gelsin.

paylaş


Yorum Yapın

Hemen Ara
WhastApp Ara