Loading

REKLAM FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

REKLAM FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafın reklam sektöründe henüz kullanılmadığı yıllarda resim ve grafik çalışmalarından yararlanılıyordu. Bunlar günümüzdeki gibi bilgisayarlarla değil, elle çiziliyordu. Cumhuriyet döneminin ünlü resim ve grafik sanatçısı İhap Hulusi (Sağ alttaki fotoğraf), bu alanda Türk reklamcılığına önemli katkılar sağlamıştır. Belleklerimize kazınmış birçok reklam, onun kaleminin ve zekâsının eseridir. 

Yazının gücünü vurgulayan “Söz uçar yazı kalır” sloganı, sözlü kültürden yazıya geçişin de önemini koyar ortaya. Resim sanatının teknolojik uzantısı olan fotoğraf ise, her ikisinden de güçlü bir yapıya sahiptir. Onlarca, yüzlerce sözcükle anca anlatacağımız bir konuyu, fotoğrafın diliyle bir çırpıda anlatıveririz. Reklam sektöründe fotoğraf, en çok endüstriyel ürünlerin tanıtımında kullanılmaktadır. Yeme-içme sektörünün yanı sıra, gıda dışı tüm ticari ürünlerin tanıtımı için fotoğraf, önemli bir iş görür. Reklama konu olan ürünün yapısı, formu, rengi, yapımında kullanılan malzemesi ve kullanım amacı, en çarpıcı, etkileyici ve kalıcı şekilde kullanıcısına fotoğraf yoluyla gösterilir. Reklam fotoğrafçılığı, yalnız reklamcılığın değil, fotoğrafçılığın da spesifik (Özel-karakteristik) bir çalışma alanıdır. Mesleği fotoğrafçılık olmayıp, sadece yemek-ürün fotoğrafı çeken kişiler vardır. Öte yandan, mesleği fotoğrafçılık olup, reklam fotoğrafçılığı hakkında hiçbir deneyimi olmayan fotoğrafçılar da oldukça fazladır (Bazıları bunun aksini iddia etse bile)

.FOTOĞRAFTA SLOGAN, METİN VE BAŞLIKLAR

Reklam fotoğrafı, yalnızca basılı bir görsel malzemeden ibaret değildir. Bir başka ifadeyle belirtecek olursak, reklam fotoğrafı, slogan, alt-üst başlık ve yazılı metinlerle bir bütünlük oluşturur. Kısacık bir söz, reklam fotoğrafının etkisine büyük katkılar sağlar. Bunun olabilmesi, tam tasarımın deneyimli ve yaratıcı bir ekibin çalışmasına bağlıdır. Ayrıca, reklama konu olan ürün ya da hizmetin hedef kitlesi de dikkate alınmalı, tasarım bu doğrultuda yapılmalıdır. 
 

REKLAM VEREN NE YAPMALI?
Reklamında fotoğraftan yararlanmak isteyen kişi veya firma, bu alanda profesyonel bir hizmet almaya yönelmeli, bu alanda araştırma yapmalıdır. Bu alanda hizmet veren kişilerin web siteleri, İnstagram vb. sosyal medya portalinde çalışmalarını sergiler. Bunlar, bu araştırmalara ve verilecek kararlara yön verebilir. 
Burada önemini vurgulamaktan geçemeyeceğimiz bir husus var. O da reklam fotoğrafındaki hizmetin kalitesi. Profesyonel bir hizmet, rekabet ortamında ürünün satış şansını kat be kat artırırken, maliyet hesaplarıyla daha ucuz çözüm arayışları, özünde ucuz değil fakat etkisiz bir sonuç çıkarır. Bu da az da olsa, yapılan masrafın boşa gitmesi demektir.
 

BİZ NE YAPIYORUZ?
Eğer şu anda bu yazıyı okuyorsanız bu konuda bir arayış içinde olduğunuzu ve doğru bir yerde olduğunuzu düşünüyoruz (Tabii özel bir merak söz konusu değilse).
Biz, kırk yılı aşkın fotoğrafçılık maceramızı sanatın ve edebiyatın estetik gücüyle harmanlayıp, müşteri odaklı bir hizmet anlayışı ile çalışıyoruz. Fotoğraf, grafik tasarım, reklam yazarlığı alanında sayısız yazılı kaynaktan ve uzun yıllara dayanan deneyimlerimizden yararlanıyoruz. Asıl kazancımızın paradan çok, sizlerin güveni olması gerektiğinin bilincindeyiz. Bizimle aynı kulvarda hizmet veren kişi ve firmaları rakip değil, meslektaş olarak görüyoruz. 
Yeme-içme (Gıda) fotoğraflarının yanı sıra, her türlü gıda dışı ticari ürünün çekimleri için özel donanıma sahip olan bir stüdyoya sahibiz. Gerek stüdyo, gerek dış çekimler için düzenlenmiş ekipmanımızla, sizlere daha iyiyi verebilmeyi hedefliyoruz. 

paylaş


Yorum Yapın

Hemen Ara
WhastApp Ara